Regionalne sery

W diecie każdego człowieka winny ukazać się sery i mleko, które dostarczają organizmowi prosto przyswajalnego białka, witamin z grupy B, witaminy D. Dzięki spożywaniu takich produktów posiadamy sposobność na zdrowe zęby, mocne kości jak i odpowiedni progres systemu nerwowego, poprawne funkcjonowanie systemu mięśniowego, przewodów nerwowych.

Na ziemskim padole tworzy się mniej więcej 4 tys. wariantów sera, między nimi emmentaler oraz raclette. W Polsce projektuje się 90 wariantów, a resztę (w tym raclette) sprowadza spoza granic, w szczególności z okolic alpejskich. Pewne z nich wybornie sprawdzają się do wina. Inne może spożywać z mlekiem albo herbatą.

Występuje sporo typologii serów. Tych przed chwilą wspomnianych liczebność bierze się z miejscowych tradycji, wzorców wytwórczych i elementów klimatycznych, w których hoduje się bydło mleczne.

Biorąc pod uwagę technikę wytwarzani skrzepu możemy odznaczyć sery: kwasowe, zwarowe, podpuszczkowe i kwasowo-podpuszczkowe. W Rp dominuje podział zważywszy na zawartość tłuszczu w suchej masie. Wedle tej klasyfikacji sery dzielimy na: śmietankowe (mają circa pięćdziesiąt proc. tłuszczu), pełnotłuste (minimum 45 proc. tłuszczu), tłuste (40 proc.), półtłuste (ponad 20 proc.) , a dodatkowo chude (poniżej 10 proc. tłuszczu).

Do popularnego podziału mamy sposobność wciąż zaliczyć taki dzielący sery biorąc pod rozwagę sposób produkcji. W tym podziale mowa jest o serach: świeżych, fermentowanych i gotowanych. Do takiej typologii nawiązuje inna, w jakiej ponadto bierze się pod rozwagę konsystencję serów. Ta końcowa jest pochodną liczby wody i w tej chwili metod produkcji. W związku z powyższym wyróżnia się sery twarde i miękkie.